ZANIM SKORZYSTASZ Z ĆWICZEŃ

Jeżeli coś ma silne działanie lecznicze (np. leki) to również trzeba mieć świadomość występowania przeciwskazań lub odpowiedniego dawkowania. To samo dotyczy ćwiczeń. Prezentowane ćwiczenia może wykonywać każdy, ale na swoją odpowiedzialność. Autor strony nie ponosi żadnych potencjalnych negatywnych konsekwencji ich stosowania u osób nie będących pacjentami leczącymi się. Dlatego zalecane jest konsultowanie się z fizjoterapeutą przed ich wykonywaniem. Rehabilitant ustala profesjonalny, indywidualnie dobrany program leczenia, w który ustala wszystkie najdrobniejsze szczegóły. Proszę pamiętać, że to samo ćwiczenie w jednym etapie choroby może pomagać a innym etapie może szkodzić.

Ćwiczenia, które są podane na stronie należą do dwóch grup, pierwsza to rozciąganie (stretching) a druga to wzmacnianie.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozciągających zapoznajemy się z normą długości każdego mięśnia, która mówi o tym jaki kąt w ćwiczeniu trzeba uzyskać by można było stwierdzić, że mięsień ma pełną długość. Osiągnięcie odpowiedniej długości mięśnia jest bardzo ważne, gdyż zazwyczaj z wiekiem mięśnie nam sztywnieją i skracają się dając przez to szereg dolegliwości i problemów. Gdy po kilkutygodniowym treningu osiągamy normę długości a więc odpowiednie ustawienie ciała w którym mięśnie odczuwają tylko delikatne ciągnięcie, możemy ograniczyć ćwiczenia, czyli robić je rzadziej. Zanim to się stanie ćwiczymy każde ćwiczenie 2 razy dziennie rano i wieczorem, najczęściej po 1 minucie na stronę prawą i 1 minucie na stronę lewą.

Grupa druga to wzmacnianie mięśni. Podczas ćwiczeń wykonujemy ruchy powoli, z użyciem lekkiej siły, skupiając się na technice i dokładności. Celem ćwiczeń jest wyrobienie tzw. „gorsetu mięśniowego” i wzmocnienie osłabionych mięśni, które w przyszłości będą silnie chronić kręgosłup przed bólem. O ich zastosowaniu i ilości decyduje fizjoterapeuta. Ćwiczymy je również 2 razy dziennie.