Zanim Państwo przejdziecie do odrabiania pracy domowej w postaci zapoznania się z prawidłowymi nawykami podczas codziennych czynności, warto zapoznać się z zasadami panującymi w gabinecie (REGULAMIN). Dzięki wzajemnym przestrzeganiu reguł, nasza współpraca będzie układała się wzorowo.Oto one:1. Fizjoterapeuta zobowiązuje się do wykonywania wzorowo swojej pracy, której celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu wyleczenia.

2. Fizjoterapeuta zobowiązuje się wykorzystać wiedzę i doświadczenie dla dobra pacjenta.

3. Pacjent obiecuje ściśle współpracować z fizjoterapeutą, rozumiejąc, że jego własna rola wymaga dostosowania się do konkretnych porad i ćwiczeń.

4. Pacjent będący w gabinecie otrzymuje kartkę z datą następnej wizyty, godziną, ćwiczeniami. W razie jakiejkolwiek pomyłki fizjoterapeuty kartka „następna wizyta”, jest dowodem, dlatego warto je posiadać. Można zrobić zdjęcie kartki telefonem, aby zabezpieczyć się na wypadek jej zgubienia.

5. Pacjent przestrzega terminów i godzin wizyt. Jeżeli wynikła ważna przyczyna i pacjent nie jest w stanie przybyć na wizytę, to jak najwcześniej informuje fizjoterapeutę dzwoniąc w godzinach rannych (od 8.00 do 9.00) lub (gdy nie ma innej możliwości) pisząc sms.

6. Najpóźniejszym czasem powiadomienia o przełożeniu lub odwołaniu wizyty jest godzina 9.00 dnia w którym miałaby się odbyć wizyta. Osoby odwołujące wizytę po tym czasie będą obciążone kosztami wizyty, która im przepadła. Dowiedz się więcej szczegółów- tu kliknij...

7. Pacjent zobowiązany jest mieć ze sobą na wizycie odpowiedni strój, który nie krępuje ruchów (u kobiet mile widziane krótkie spodenki przylegające do ciała typu lycra), mężczyźni zazwyczaj zostają w bieliźnie i skarpetkach.

8. Po zakończonym procesie leczenia, Pacjent zobowiązany jest w dalszym ciągu do przestrzegania porad oraz wykonywaniu ćwiczeń, rozumiejąc że jest to nieodzowne do utrzymania efektów leczenia.Porady - 1 (strona numer 1 z 3)


1. Prawidłowa postawa

Utrzymanie prawidłowej postawy wcale nie jest takie trudne, większość z nas jest po prostu zbyt niedbała i niefrasobliwa, aby o nią zadbać – aż do momentu, gdy nasz kręgosłup da nam naprawdę dobry powód, aby zwrócić na to uwagę. Wielu lekarzy i fizjoterapeutów twierdzi, że nieprawidłowa postawa i złe nawyki w pracy przyczyniają się do problemów z kręgosłupem w sposób o wiele poważniejszy, niż sądzimy, nawet jeżeli problemy te nie ujawniają się przez lata.

1. Pogłębiona lordoza lędźwiowa 2. Pogłębiona kifoza piersiowa 3. Wysunięta głowa 4. Prawidłowa postawaWłaśnie dlatego szczegółowo przedstawimy zagadnienia związane z zachowaniem prawidłowej postawy oraz prawidłowych przyzwyczajeń w pracy. Nawyk utrzymywania prawidłowej postawy pomoże Ci uniknąć następnego bolesnego ataku rwy kulszowej lub innych problemów z kręgosłupem, które mogą być spowodowane złą postawą oraz nieprawidłowymi przyzwyczajeniami dotyczącymi siedzenia, stania, sięgania po przedmioty oraz ich podnoszenia.(masaż Bełchatów)


Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa - tu kliknij...


2. Siedzenie

Współczesny świat i udogodnienia sprawiają że człowiek w pozycji siedzącej spędza coraz więcej czasu. Jeżeli przyjmiemy że w staniu nasz kręgosłup jest obciążony w 100% to podczas siedzenia obciążenie wzrasta do 140%. Gdy już zdamy sobie sprawę jak ważne jest właściwe siedzenie tym szybciej zaczniemy zwracać większą uwagę jak powinniśmy robić to prawidłowo.

Najważniejsze zasady:
 • plecy przylegają do oparcia fotela tak by zachować naturalne krzywizny kręgosłupa
 • łokcie zgięte pod kątem prostym oparte o podłokietniki
 • kolana zgięte pod kątem prostym
 • stopy oparte na podłodze
 • monitor na wprost oczu (górna krawędź na wysokości oczu lub lekko poniżej) oddalony 45–60 cm (masaż Radomsko)

Prawidłowo przygotowane stanowisko dla pracy siedzącejJeżeli wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej i dodatkowo chcemy by nasz kręgosłup lędźwiowy był ustawiony prawidłowo możemy wykorzystać pewne akcesoria. Półwałek lędźwiowy lub pokazana niżej podkładka lędźwiowa zapobiegną zaokrąglaniu pleców w części dolnej, co przełoży się na większy komfort pracy i mniejsze bóle w przyszłości.
Krzesło z zamontowaną podkładką lędźwiowąPrzykład złej pozycji, którą unikamy siedząc na krześle bądź kanapieBardzo częsty zły nawyk siedzenia "noga na nogę"Siedzenie z nogami na biurku3. Dźwiganie

Niewłaściwa pozycja podczas podnoszenia ciężarów może spowodować uszkodzenie krążka międzykręgowego. Na skutek urazu jądro miażdżyste może się przemieścić i powodować ucisk na nerwy, czego skutkiem mogą być silne bóle, zaburzenia czucia, a czasem niedowład kończyn. Nie pozwól, aby pośpiech czy brawura uczyniły z Ciebie osobę niepełnosprawną! Zanim podniesiesz ciężar, zastanów się, jak to zrobić bezpiecznie. Odpowiednie techniki schylania się, podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów pozwalają uniknąć urazów kręgosłupa.

Prawidłowy sposób podnoszenia ciężarów poprzez pracę nóg przy zachowanym prostym kręgosłupieNajważniejsze zasady:
 • kucnij jak najbliżej podnoszonego przedmiotu utrzymując plecy proste
 • ustaw stopy na szerokość barków by zapewnić odpowiednią stabilność
 • chwyć pewnie podnoszony przedmiot, weź wdech
 • unoś go stopniowo, pracując najbardziej mięśniami nóg. Napinaj mięśnie brzucha i nie zginaj pleców
 • podczas dźwigania unikaj pochyleń na boki i skrętów tułowia

Na plecy osoby podnoszącej 50kg w sposób prawidłowy działa siła 206kg, a na osobę robiącą to samo w sposób nieprawidłowy działa siła 727,8 kg. Nieprawidłowe dźwiganie jak widać na obrazku obciąża kręgosłup ponad 3,5 krotnie!!!Ciekawostka - dźwiganie bardzo lekkich przedmiotów w złej pozycji ( lub "schylanie się do ziemi") również działa szkodliwie na nasze plecy!!!
Wielkość sił działających na dolne kręgi w zależności od pozycji w której wykonujemy podnoszenie przedmiotów4. Spanie i sen

Spanie i leżenie każdemu z nas zajmuje średnio 1/3 życia. Powinien to być czas poświęcony na odpoczynek i regenerację sił. Zdarza się jednak, że budzimy się zmęczeni i w dodatku z bólem kręgosłupa. Powinien to być dla nas dzwonek alarmowy, który ostrzega nas i informuje że coś jest nie tak. Aby uniknąć tych wszystkich negatywnych konsekwencji powinniśmy przestrzegać kliku ważnych zasad, a mianowicie:

 • materac nie może być za miękki
 • poduszka powinna być odpowiednio dobrana (nie może być za wysoka ani za niska) możemy korzystać z poduszki ortopedycznej
 • w leżeniu na plecach, głowa powinna być w jednej linii z kręgosłupem, a pod kolana można podłożyć poduszkę lub zrolowany ręcznik
 • w leżeniu na boku, głowa powinna być w przedłużeniu kręgosłupa, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, a pomiędzy kolana można włożyć poduszkę
 • unikamy spania na brzuchu ze względu, na nienaturalne ułożenie szyi oraz nacisk na klatkę piersiową, brzuch i narządy wewnętrzne
 • po obudzeniu przeciągamy się przygotowując ciało do wstania
 • (bóle kręgosłupa Radomsko)

Prawidłowe spanie: na boku i plecach

Wysokość (wielkość) poduszki i jej wpływ na ułożenie głowy względem kręgosłupa

Idealnie dobrana poduszka dla ułożenia głowy w zależności od pozycji do spania (rwa kulszowa Bełchatów)
5. Spanie na brzuchuJest to najmniej korzystna pozycja do spania. Kiedy śpimy na brzuchu nasze narządy wewnętrzne są uciśnięte co utrudnia ich prawidłową pracę. Nacisk na klatkę piersiową powoduje gorszy dopływ powietrza do płuc przez co dostarczamy mniejszą ilość tlenu. To z kolei może powodować odczucie niewyspania. Organizm zamiast swobodnie się regenerować podczas snu jest obarczany niepotrzebnymi obciążeniami i nie może w pełni się rozluźnić. Śpiąc w tej pozycji szyja jest nienaturalnie skręcona, co może powodować bóle: głowy, szyi, barku, łopatek. Odcinek lędźwiowy przez nienaturalne ułożenie również często boli po nocy w takiej pozycji. Ta pozycja ma tylko jeden plus – zapobiega chrapaniu.


Niewłaściwe spanie na brzuchuJeżeli jednak musimy spać na brzuchu powinniśmy mieć jak najniższą poduszkę (lub bez niej), a pod jedną część miednicy możemy podłożyć poduszkę. Dzięki temu „oszukujemy” nasz kręgosłup, który ma wrażenie, że śpimy na boku. Zaleca się jednak całkowitą rezygnację z tej pozycji.


Dopuszczalne spanie na brzuchuZobacz różnice między Igłoterapią a Akupunkturą - tu kliknij...


6. Wstawanie z łóżkaMoment porannego wstawania z łóżka jest dla kręgosłupa najbardziej przeciążającą czynnością w ciągu doby. Wskazane jest, przed
porannym wstaniem z łóżka, kilkudziesięciosekundowe przeciąganie się. Nigdy nie należy zrywać się „na równe nogi” z pozycji leżącej
na plecach! Najbezpieczniejsze jest obrócenie się na bok ze zgiętym stawami nóg i powolne zajęcie pozycji siedzącej, po czym podpierając się krawędzi łóżka można bezpiecznie wstać do pionu. Bezpośrednio po wstaniu, niewskazane jest ścielenie łóżka.
Czynność tą należy zostawić na później, kiedy to nasze mięśnie zostaną już pobudzone do działania.

Ułożenie się na boku, potem powolne spuszczenie nóg wraz z podparciem łokcia prawej ręki i dodatkowo odepchnięcie się lewą dłonią.Oparte ręce pomagają uzyskać pozycję siedzącą. Następnie z siadu możemy przejść do stania.To jeszcze nie koniec. Przeczytaj proszę część drugą porad - naciśnij cyfrę 2 poniżej

1 - 2 - 3