Prawidłowe korzystanie z myszki, klawiatury, laptopa
Osoby pracujące całe dnie przy komputerze powinny zwrócić uwagę na właściwe ułożenie kończyny górnej przy pracy z myszką komputerową. Jeżeli mamy zbyt nisko umieszczony blat biurka, to łokieć znajduje się znacznie wyżej od nadgarstka. Przez to kąt naszej dłoni w stosunku do nadgarstka może wynosić nawet 45 stopni. Takie ułożenie uciska więzadła naszej dłoni (oraz nerw pośrodkowy) i w przyszłości może skutkować „zespołem cieśni nadgarstka”. To schorzenie często leczy się operacyjnie!!!


Niewłaściwy i prawidłowy sposób korzystania z myszki komputerowej


By temu zapobiec pamiętajmy o właściwym kącie pomiędzy dłonią a przedramieniem (powinien wynosić 0 stopni), a także korzystajmy ze specjalnych podkładek żelowych pod nadgarstek podczas wielogodzinnej pracy z myszką komputerową. Podkładka podniesie nasz nadgarstek oraz zmniejszy siłę nacisku na więzadła i nerwy w tej okolicy, przez co nasza praca stanie się wygodniejsza i bezpieczniejsza.


Przykładowa podkładka pod mysz


Klawiatura. Praca z klawiaturą też ma pewne zasady, których przestrzeganie uchroni nas przed problemami nadgarstka, dłoni czy też barku. Przede wszystkim klawiatura powinna być ustawiona w linii środkowej piszącego. Kąt między nadgarstkiem a przedramieniem też powinien wynosić 0 stopni. Dłonie powinny być ułożone równolegle względem siebie.


Sposób ułożenia rąk podczas korzystania z komputera


Ręce podczas pisania powinny być swobodne oraz powinny posiadać możliwość oparcia nadgarstków o podkładkę. Ważnym jest, aby ręka nie opierała się o kant stołu na wysokości nadgarstka. Występuje wówczas wspomniana wyżej możliwość ucisku różnych struktur (np. nerwów) przebiegających przez nadgarstek. Dobra klawiatura nie powinna być ani za twarda ani za miękka. Dobre rezultaty daje stosowanie specjalnych podstawek żelowych (jak na rysunku poniżej) umieszczonych przed klawiaturą. Właściwa podkładka żelowa powinna być szeroka od 5 do 10 cm i zapewniać swobodne oparcie dla nadgarstków.


Miękka podkładka pod nadgarstki do pracy z klawiaturą


Laptop. Codzienne okazyjne korzystanie z laptopa z zachowaniem podstawowych zasad ergonomii nie stanowi zagrożenia dla naszego kręgosłupa. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy jesteśmy zmuszeni zawodowo przez 8 lub więcej godzin pracować na naszym komputerze przenośnym.


Możemy zadać sobie pytanie dlaczego notebook nie jest dobrym rozwiązaniem dla wielogodzinnej pracy?


Przede wszystkim są to przyczyny konstrukcyjne. W laptopie klawiatura stanowi jedną całość z komputerem i monitorem. Tymczasem klawiatura powinna stanowić oddzielny element wyposażenia stanowiska pracy, a jej konstrukcja powinna umożliwiać użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie powodowałaby zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy. Klawiatura powinna mieć w szczególności możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie od 0 do 15 stopni oraz odpowiednią wysokość.Przykłady złej i dobrej pozycji podczas korzystania z laptopaKlawiatura laptopa jest pozioma, przez co użytkownik jest zmuszony do większego niż przy klawiaturze oddzielnej, zginania rąk w nadgarstkach, niewłaściwego ułożenia kończyn górnych, barków i całego tułowia. Monitor powinien być tak usytuowany, by jego górna krawędź znajdowała się na poziomie oczu operatora. Ekran laptopa, ustawionego na biurku (nie mówiąc o trzymanym na kolanach), znajduje się za nisko, co zmusza użytkownika do pochylania głowy i do ogólnego „garbienia się”. Efektem czego jest zwiększone napięcie mięśni karku i barków.


Idealne stanowisko do pracy z laptopemRozwiązaniem może być preferowanie standardowego stanowiska pracy z komputerem stacjonarnym (w naszej pracy zawodowej), gdzie myszka i klawiatura są oddzielnie umieszczone. Gdy nie mamy takiej możliwości i jesteśmy zmuszeni do korzystania z notebooka (przez wiele godzin) to powinniśmy udoskonalić nasze stanowisko pracy. Przede wszystkim ekran musi być na odpowiedniej wysokości, co możemy osiągnąć przez ustawienie (podniesienie) latoptopa na specjalnym uchwycie. Po drugie powinniśmy zaopatrzyć się w oddzielną klawiaturę i myszkę. Po trzecie zastosować wyżej wymienione porady odnośnie pracy z myszką i klawiaturą. Skorzystanie z tych rad z pewnością poprawi nasz komfort pracy.Przykładowe podkładki pod laptopaUżywanie laptopa w celach rozrywkowych. Poniżej przedstawione są dozwolone pozycje podczas korzystania z notebooka. Należy pamiętać, że nie wywołują one przykrych konsekwencji, pod warunkiem, że czas w nich spędzony jest niezbyt długi.Pozycje do tymczasowej "zabawy" z notebookiemKolejne pozycje do tymczasowej "zabawy" z notebookiem

powrót do Porady