Pozycja a kręgosłup


W gabinecie często słyszę pytanie o pozycje, które są najbardziej korzystne dla kręgosłupa. By odpowiedzieć na to pytanie posłużę się odkryciem szwedzkiego ortopedy Alfa Nachemsona, który odkrył metodę badania ciśnienia wewnątrzdyskowego krążka międzykręgowego (zwanego dyskiem) kręgosłupa. Jego dokonania przedstawia rysunek zamieszczony niżej.

  

Profesor Nachemson założył że obciążenie dla krążka miedzykręgowego trzeciego kręgu lędźwiowego (L3) wynosi podczas stania 100%, a w zależności od pozycji ulega ono zmniejszeniu bądź zwiększeniu.

 

 

 

Dlatego właśnie pozycja w leżeniu na plecach z poduszką pod kolanami bądź „pozycja schodkowa” trzy razy mniej obciążają kręgosłup niż stanie i są wskazane w silnych bólach kręgosłupa lędźwiowego. Równie dobrą pozycją jest leżenie boczne które 25% mniej obciąża kręgosłup niż stanie.

 

 

Pozycja na plecach i „schodkowa”

 

 

 

Dla niektórych ludzi zaskoczeniem jest fakt że siedzenie 40% bardziej obciąża kręgosłup niż stanie – co może tłumaczyć sporą ilość pacjentów w gabinecie, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

 


Na uwagę zasługuje również fakt, że obciążenie kręgosłupa wzrasta wraz z pochyleniem się w przód na nogach prostych podczas stania i dodatkowym trzymaniem przedmiotów, a największe przeciążenia występują podczas siedzenia na krześle w pozycji pochylonej. Mając na uwadze te informacje powinniśmy wystrzegać się prac w ogrodzie typu pielenie siedząc na krześle. Znacznie lepszą pozycją będzie pozycja „ na czworakach” bądź „na kuckach”.

 

 

Zapraszam do działu PORADY do zapoznania się z innymi ważnymi informacjami dotyczącymi prawidłowych pozycji.


powrót do Porady